مقایسه آنتی ویروس ارائه لایسنس اورجینال آنتی ویروس | لایسنس فا

مقایسه آنتی ویروس لایسنس آنتی ویروس اورجینال لایسنس آنتی ویروس و خرید آنتی ویروس اورجینال لایسنس آنتی ویروس آویرا اینترنت سکیوریتی اینترنت سکیوریتی ای وی جی نود 32

ویروس چیست ؟ ویروس و عملکرد آن

ویروس را می توان نوعی از بدافزار دانست که معمولا بدون دخالت و آگاهی کاربر اجرا می شود به طوریکه هدف آن کپی کردن خودش در کدهای اجرایی دیگر، انتقال و تکثیر است.
هر برنامه (کد اجرایی) ایی که ویروس بتواند خود را در آن کپی و به آن بچسباند، کد آلوده خوانده می شود که با اجرای هرکدام از این برنامه ها، برنامه های دیگری در معرض آلودگی قرار می گیرند و این روند در جهت انتقال و تکثیر مدوام ویروس ادامه خواهد داشت که در نهایت منجر به پخش شدن ویروس (آن برنامه) در تمام دنیا خواهد شد و بدین ترتیب شناسایی منشأ و یا سازنده اولیه ویروس کار بسیار دشواری خواهد بود .

ویروس چیست ؟ ویروس و عملکرد آن
بدافزارها که نرم افزارهای مخرب هستند به عنوان مادر ویروس ها شناخته می شوند با اینحال نمی توان تمام ویروس ها را الزاماً مخرب دانست چرا که اغلب ویروس ها به جای انجام عملیات مخربی مانند ازبین بردن اطلاعات و وارد کردن صدمه به کامپیوتر ها، تنها تکثیر می شوند.
بر اساس آمار جهانی، گروه مخرب ویروس ها که به جز کپی و تکثیر، صدماتی هم به کامپیوترها وارد می کنند، تنها 5 درصد از کل ویروس ها را شامل می شوند.
بنابراین ویروس برنامه اییست که از طریق یک میزبان خودش را کپی و تکثیر می کند و همین باعث می شود تا برنامه های مخربی که قابلیت کپی شدن خودکار و تکثیر از طریق چسبیدن به برنامه های مختلف را ندارد در دسته ویروس ها قرار نگیرند.

تاریخ ویروس ها:

“ویروس” کلمه ایی بود که “لِن آدلمن” برای اولین بار برای نرم افزاهای مخرب کپی و تکثیر شونده خودکار، ابداع و استفاده نمود.
“فرد کوهن” که برخی وی را پدر ویروس های کامپیوتری دنیا می دانند، کسی بود که در سال 1983 اولین تحقیقات رسمی آکادمیک (علمی) را بر روی ویروس ها انجام داد و این در حالی بود که شروع تحقیقات قبلتر از آن اما به طور غیر رسمی آغاز شده بود!
در آن زمان مهمترین ویروس ها، ویروس هایی بودند که در سال 1981 تا 1983توسط جو دلینگر بعد از آن ویروسی بود به نام “Elk Cloner” توسط ریچ اسکرنتا ساخته شده بود و جالب اینکه تمامی این ویروس ها مخصوص اجرا در Apple II بودند.
ویروس ها و میزبان:
فایل ها ی کامپیوتری را می توان در دو دسته کلی “اجرایی” و “غیر اجرایی” جای داد. ویروس های کامپیوتری برای کپی و تکثیر شدن عموماً به فایل های اجرایی می چسبند و انگل وار آن ها را آلوده می کنند.
با اینحال بعضی از فایل های دیگر که هم هستند که خود اجرایی نیستند اما از بخش های مختلفی تشکیل می شوند که بعضی از این قسمت ها اجرایی هستند، مثل فایل های اچ تی ام ال که ممکن است فایل های اجرایی آن ها یعنی اسکریپت ها آلوده به ویروس شوند.
بعضی از این فایل های اجرایی که میزبان ویروس های کامپیوتری می شوند شامل پسوند های زیر هستند:
.com , .exe , .dll , .ovl , .bin , .sys , .dot , .doc , .vbe , .vbs , .hta , .htm , .scr , .ocx , .hlp , .eml

اغلب نر م افزارهای آنتی ویروس ها برای اسکن اولیه ، فایل هایی با این پسوندها را اسکن می کنند.
در تعریف ویروس گفتیم که ویروس های کامپیوتری از طریق یک میزبان خود را کپی و تکثیر می کنند که منظور از میزبان در رده اول همین فایل های اجرایی هستند که ویروس با چسبیدن به آن ها در آن ها و به کمک آن ها اجرا می شود و خودش را تکثیر می کند.
در رده های بعدی میزبان ویروسهای کامپیوتری، اول سکتور راه انداز (Boot Sector) و بعد جدول تقسیم دیسک ((Master Boot Record یا (Partition Table) قرار می گیرند که جای هر دو آن ها در سکتور شماره صفر دیسکت های فلاپی ، DVD ها، CDها و لاجیکال درایوهای هارد دیسک ها است که با راه اندازی کامپیوتر اجرا می شوند و تا ری استارت (Restart) یا ترن آف (Turn Off) شدن کامپیوتر در حافظه جا خوش می کنند تا بتوانند دیسک های سخت و فلاپی های دیگری که به سیستم متصل می شوند را آلوده کنند.

اینگونه ویروس‌ها با قرار گرفتن در یکی از این دو محل، هنگام راه‌اندازی کامپیوتر، اجرا شده و در حافظه سیستم مقیم می‌شوند و تا زمان خاموش کردن کامپیوتر و یا راه‌اندازی دوباره، همان‌جا مانده و فلاپی‌ها ،CD ها ،DVD ها و یا دیسک‌های سخت دیگر را آلوده می‌کنند.

چگونگی عملکرد ویروس ها:

در ابتدای مقاله به این نکته اشاره کردیم که ویروس های کامپیوتری الزاماً نرم افزارهای مخربی نیستند و می توانند تنها از خاصیت کپی و تکرار شوندگی ماهیتشان تبعیت کنند اما چرا همواره تمامی ویروس ها بعنوان یک مشکل شناخته شده و با آن ها مبارزه می شود؟
• مخرب نبودن یک ویروس دال بر نادیده گرفتن آن نمی شود چرا که برخی از ویروس ها تنها با ایجاد مزاحمت برای کاربران ایجاد مشکل می کنند. برای مثال: نمایش مداوم و پی در پی یک مسیج باکس، پخش خودکار یک آهنگ، باز کردن اتوماتیک برخی از نرم افزارهای اجرایی، بهم ریختن حروف نمایش داده شده در صفحات مختلف و …
البته ممکن است یک ویروس در کنار ایجاد مزاحمت، برخی از اعمال تخریبی را هم در پشت پرده انجام دهد.
• گونه دیگری از ویروس ها هم هستند که هرچند مخرب نیستند اما تکثیر مداوم آن ها در حافظه کامپیوتر و جا خوش کردن آن ها در حافظه، باعث پر شدن فضای حافظه کامپیوتر ، کند شدن عملکرد کامپیوتر، توقف اجرای برنامه ها و یا ری استارت شدن ناگهانی کامپیوتر می شود.

• انتقال غیر عمدی و ناخوداگاه ویروس ها از روی دیوایس های شما به دیوایس های افراد دیگری مانند دوستان ، مشتریان و همکارانتان می تواند منجر به بروز مشکلات و عواقبی ناخوشایند برای آن ها شود که این، در روابط شما و اعتماد متقابلی که بین شما وجود دارد ممکن است ایجاد مشکل کند به طوریکه درمورد مشتریان بعید نیست باعث از دست رفتن سهم عمده ایی از مشتریان شما بخاطر همین مشکلات ناخواسته بشود.

• در بدترین حالت ها یک ویروس می تواند وظیفه سرقت اطلاعات و کلمات عبور شما را داشته باشد که این کار را گاهاً با جا خوش کردن در حافظه، ثبت گزارش از کاراکترهای تایپ شده توسط شما و ارسال آن از طریق اینترنت به مقصدی ازپیش تعیین شده، انجام می دهند که گیرنده معمولاً اقدام به سواستفاده از این اطلاعات ارسال شده می کند.

در نهایت لازم است بدانید که ویروس ها تماماً به گونه ایی طراحی شده اند که کاربران آلوده را متحمل برخی از ضررها کنند، هرچند این ویروس ها در دسته ویروس های مخرب قرار نگیرند.
اثرات مخرب و عمدی ویروس ها معمولاً شامل موارد زیر می شود:
• فرمت انواع دیسک ها
• حذف و یا تخریب برنامه‌ها
• حذف و یا تخریب اطلاعات در بخش‌های مختلف انواع دیسک‌ها
• رمزنگاری اطلاعات و برنامه‌ها
• تخریب و یا حذف اطلاعات در حافظه های فلش
و اما در بهترین حالت، ویروس های کامپیوتری ، پردازنده شما را از لحاظ وقت و دیسک را از لحاظ فضای حافظه دچار مشکل می کنند که بهینه کردن آنها علاوه بر داشتن هزینه های سنگین زمان زیادی را هم می طلبد.
اجرای اعمال مخرب و یا مزاحمت آمیز ویروس ها می تواند به محض جا خوش کردن در حافظه و فعال شدن آن ها باشد و یا می تواند در یک زمان و تاریخ خاص و یا اینکه به محض اجرا شدن یک نرم افزار خاص صورت بگیرد.


برچسب ها: , ,