مقایسه آنتی ویروس ارائه لایسنس اورجینال آنتی ویروس | لایسنس فا

مقایسه آنتی ویروس لایسنس آنتی ویروس اورجینال لایسنس آنتی ویروس و خرید آنتی ویروس اورجینال لایسنس آنتی ویروس آویرا اینترنت سکیوریتی اینترنت سکیوریتی ای وی جی نود 32

ویروس های کامپیوتری (قسمت اول پیش درآمد و تاریخچه)

یک ویروس کامپیوتری یک برافزار است که پس از اجرا خود را بازسازی و یا برنامه های دیگر را تغییر می دهد.  آلوده شدن می تواند در فایل های اطلاعاتی یا بوت سکتور هارد باشد. اگر تکثیر ویروس موفقیت آمیز باشد می توان گفت دستگاه “آلوده” شده است. در گذشته نام مشخصی برای ویروس های کامپیوتری وجود نداشت تا سال ۱۹۸۵ که “فرد کوهن” این نام را بر آن ها نهاد. ویروس ها معمولا تاثیرات مخربی مانند پر کردن فضای خالی هارد، کند کردن پردازنده مرکزی، دسترسی به اطلاعات شخصی، صدمه زدن به اطلاعات، نمایش پیام های سیاسی یا فکاهی به کاربر، از بین بردن اطلاعات ارتباطی، ذخیره رمزهای عبور، یا حتی کامپیوتر را بی مصرف کردن دارند. البته همه ویروس ها تاثیرات مخربی و یا سعی در پنهان کردن خود ندارند. توضیح دیگری از ویروس، برنامه کامپیوتری است که توانایی تکثیر خود بدون رضایت کاربر را دارند.

نویسندگان ویروس ها از اطلاعات اجتماعی و آگاهی از ضعف سیستم های امنیتی استفاده و به اطلاعات مورد نظر دسترسی پیدا می کنند. خیل عظیمی از ویروس ها “مایکروسافت ویندوز” را با به کار گیری مکانیزم های مختلف و با استفاده از استراتژی های مخفی کاری یا غیر قابل شناسایی برای عبور از ضد ویروس ها هدف قرار می دهند. انگیزه ایجاد یک ویروس می تواند سوددهی، ارسال یک پیام سیاسی یا انگیزه های شخصی تا اثبات اسیب پذیری یک نرم افزار، اختلال در خدمات و یا حتی از روی کنجکاوی در ایجاد تغییر بر الگوریتم ها باشد.

ویروس های کامپیوتری در حال حاضر علت میلیاردها زیان اقتصادی از طریق خراب کردن سیستم، تلف کردن منابع کامپیوتری، ایجاد نقص در اطلاعات، زیاد کردن هزینه های تعمیرات و نگهداری و غیره هستند. در مقابل آن ها ابزار های ضد ویروس قد علم کرده اند و صنعت ضد ویروس را با فروش آن ها یا دردسترس گذاشتن بصورت رایگان، گسترش داده اند. با اینکه در حال حاضر هیچ آنتی ویروسی قدرت مقابله با تمامی ویروس ها را ندارد اما محققان این زمینه همچنان به دنبال روش های تاثیر گذارتری برای شناسایی ویروس ها قبل از اینکه گسترش پیدا کنند هستند.

تاریخچه پیشرفت ویروس های کامپیوتری

تحقیقات آکادمیک روی برنامه های خودگستر ( ویروس های کامپیوتری )

اولین نظریه برنامه های خودگستر در سال ۱۹۹۹ توسط “جان ون نیومن” در دانشگاه ایلینوی در باب “نظریه و ساختار ماشین های پیچیده” ارایه شد. نتایج نیومن بعدها بصورت “نظریه ماشین های خودگستر” به رشته تحریر در آمد. نیومن در گفته های خود توضیح داد که چگونه یک برنامه کامپیوتری می تواند خودش را گسترش دهد. نیومن در مقاله خود اولین برنامه کامپیوتری خودگستر را ارایه داد که اولین ویروس کامپیوتری جهان بحساب می رود و از این رو او را پدر ویروس شناسی کامپیوتری می دانند.

در ۱۹۷۲ “ویث ریساک” در پیرو تحقیقات نیومن در مبحث خودگستری، مقاله “Selbstreproduzierende Automaten mit minimaler Informationsübertragung” (“خودگستری با کمترین تبادل اطلاعات”) را ارایه کرد. این مقاله یک ویروس کامل و کاربردی را به زبان اسمبلی برای سیستم عامل SIEMENS 4004/35 در بر داشت.

در ۱۹۸۰ “یورگن کراس” در دانشگاه دورتموند بعنوان تز، مقاله  “Selbstreproduktion bei Programmen” (“خودگستری برنامه ها”) را ارایه کرد. کراوس در مقاله خود شباهت ویروس های کامپیوتری به ویروس های بیولوژیکی را نشان می دهد.

اولین ویروس های کامپیوتری

“ویروس کریپر” (خزنده) برای اولین بار در آرپانت (ARPANET)، نسخه ابتدایی اینترنت ، در اوایل دهه ۷۰ میلادی شناسایی شد. کریپر یک برنامه آزمایشی خودگستر نوشته شده توسط “باب توماس” از شرکت “BBN تکنولوژی” در سال ۱۹۷۱ بود. کریپر از طریق آرپانت خودش را در دستگاه های تحت “سیستم عامل تنکس” (TENEX) کپی میکرد و پیام “من کریپر هستم، اگه میتونی منو بگیر!” را نمایش می داد. برنامه “ریپر” (عزراییل) برای پاک کردن کریپر ساخته شد.

سال ۱۹۷۳ “مایکل کرایتون” با فیلم “دنیای غرب” (Westworld) به موضوع ویروس های کامپیوتری، با طرح جنون در میان ربات ها، اشاره کرد. “آلن اوپنهایمر” در فیلم بصورت خلاصه با گفتن “… در اینجا به وضوح شباهتی به یک ویروس واگیردار رو میبینیم که از از یک منطقه به بعدی سرایت میکنه”. و یا در جای دیگری: “احتمالا شباهت های ظاهری با یک بیماری رو داره” و “باید اعتراف کنم باور یک بیماری مکانیزه برام سخته”.

در سال ۱۹۸۲، یک برنامه به نام “اِلک کلونر” اولین ویروس خانگی بود که فراتر از یک کامپیوتر یا آزمایشگاه را آلوده می کرد. این ویروس در سال ۱۹۸۱ توسط “ریچارد اسکرنتا” زمانی که دانش آموز سال نهم دبیرستان “مونت لبنان” در نزدیکی پیتزبورگ بود نوشته شد. این ویروس به سیستم عامل Apple DOS 3.3 حمله و از طریق فلاپی پخش می شد. اسکرنتا آن را به عنوان یک شوخی در یک فلاپی بازی قرار داد. پس از پنجاهمین استفاده از فلاپی الک کلونر فعال می شد و یک شعر کوتاه که با “الک کلونر یک برنامه با شخصیت” شروع می شد را بصورت پیام نمایش می داد.

در ۱۹۸۴ ” فرد کوهن ” از دانشگاه جنوبی کالیفرنیا یک مقاله با موضوع ” ویروس های کامپیوتری  – فرضیه ها و آزمایشات” نوشت. این اولین مقاله ای بود که یک برنامه خود گستر را ویروس می نامید. نامی که استاد کوهن، “لیونارد ادلمن” به آن داده بود. در ۱۹۸۷ فرد کوهن متنی را مبنی بر اینکه هیچ الگوریتمی توانایی شناسایی کامل ویروس ها را ندارد منتشر کرد. ویروس ارایه شده در این نظریه “کمپریشن ویروس” (ویروس فشرده) نمونه ای از یک ویروس بود که نه تنها خود را بدافزار نشان نمیداد بلکه به ظاهر برنامه خوبی بود. با اینکه متخصصین حوزه ضد ویروس این نظریه را رد می کردند اما توابعی وجود داشت که خود ویروس نبودند اما ویروس را در سیستم تولید می کردند. اگر چیزی بدون اجازه درون سیستم تغییری ایجاد کند حتی اگر موجب آسیب نشود ویروس تلقی می گردد. در صفحه اول “دایره المعارف ویروس” دکتر سالامان به وضوح گفته شده حتی اگر چیزی تنها قابلیت خودگستری داشته باشد ویروس قلمداد می گردد.

یک فصل با نام “useful virus functionalities”  (“ویژگی های کاربردی ویروس”) نوشته “جی. بی. گان” در مقاله “Use of virus functions to provide a virtual APL interpreter under user control” (“استفاده از ویروس بعنوان یک مترجم APL زیر نظر کاربر”) در ۱۹۸۴ منتشر شد.

اولین ویروس کامپیوترهای شخصی IBM یک ویروس بوت سکتور بنام “برین” (مغز) در سال ۱۹۸۶ توسط برادران “فاروق الوی” در لاهور پاکستان نوشته شد که برای شناسایی نسخه های غیرمجاز نرم افزار نوشته شده توسط آن ها بود.

از اولین ویروس های کامپیوتری ، که به طور مشخص مایکروسافت ویندوز را هدف قرار داده بود “وینویر” (WinVir) نام داشت که در آوریل ۱۹۹۲ یعنی دو سال پس از به بازار آمدن Windows 3.0 کشف شد. این ویروس با API ویندوز کاری نداشت و در کار DOS اختلال ایجاد می کرد. چند سال بعد در فوریه ۱۹۹۶ یک هکر استرالیایی از گروه “بوزا” ویروس “ولاد” را ساخت که اولین ویروس حمله ور به Windows 95 شناخته می شود. در اواخر ۱۹۹۷ یک ویروس مخفی مقیم حافظه (memory-resident) به نام کاباناس  (Win32.Cabanas) با هدف آلوده کردن Windows NT منتشر شد. (این ویروس همچنین توانایی آلوده کردن Windows 3.0 و Windows 9x را نیز دارا بود.)

حتی کامپیوتر های خانگی نیز از ویروس در امان نبودند. اولین نمونه آن در Commodore Amiga یک ویروس بوت سکتور با نام SCA virus بود که در نوامبر ۱۹۸۷ شناسایی شد.

اولین ویروس شبکه های اجتماعی، Win32.5-0-1، توسط “مت لاروس” در ۱۵ آگوست ۲۰۰۱ ساخته شد. این ویروس به کاربران MSN Messenger حمله می کرد. کاربران می بایست بر روی یک لینک کلیک کنند تا ویروس فعال شده و اطلاعاتشان را به یک ای-میل ناشناس بفرستد. (بعدها مشخص شد این ای میل متعلق به لاروس بوده است.) این اطلاعات شامل IP کاربر، آدرس ای-میل، دفترچه تلفن، تاریخچه جست و جو و تکه کلام های رایج استفاده شده توسط کاربر بود. در سال ۲۰۰۸ سایت های بزرگتر از قسمتی از کدهای Win32.5-0-1 برای ردیابی علایق کاربران در تبلیغات استفاده کردند.


برچسب ها: , , , , ,