مقایسه آنتی ویروس ارائه لایسنس اورجینال آنتی ویروس | لایسنس فا

مقایسه آنتی ویروس لایسنس آنتی ویروس اورجینال لایسنس آنتی ویروس و خرید آنتی ویروس اورجینال لایسنس آنتی ویروس آویرا اینترنت سکیوریتی اینترنت سکیوریتی ای وی جی نود 32

باج افزار چیست؟

در دنیای اینترنت همواره موجودات دیجیتالی مخربی وجود دارند( باج افزار ) که امنیت سیستم های کامپیوتری را تهدید کرده و برای آن ها زندگی پرمخاطره ای ایجاد می کنند. این موجودات مخرب که مخل امنیت دنیای دیجیتال شده اند بدافزار یا Malware نام دارند و همواره با هدف دسترسی غیر مجاز به کامپیوترها یا شبکه های خصوصی، در تلاشند تا بتوانند تغییراتی را در راستای پیشبرد اهدافشان در آنها ایجاد کنند.

اما در اکثر مواقع هدف بدافزار ها دسترسی مستقیم به منابع مالی نیست و برای رسیدن به اهداف اقتصادی شان از راه های تو در تو و پلن های کاری شان استفاده می کنند. اما به تازگی بدافزار هایی روی کار آمده اند که دقیقا همین راه را در پیش گرفته و در وهله اول قصدشان رسیدن به منابع مالی است. و با سرعت زیادی هم در حال گسترش و پیشرفت هستند. این نوع بدافزار ها، باج افزار نام دارند.

اما روند کاری باج افزار ها به چه شکل است؟

باج افزارها به روش های مختلفی روی کامپیوترها پدیدار شده و اغاز به فعالیت می کنند. اما مهمترین مساله درمورد نحوه عملکرد باج افزارها پس از نفوذ، دانلود و نصب خودکار و پنهانی نرم افزار مخرب روی سیستم ها می باشد.

این زور گیران دیجیتالی اکثرا با جلب اعتماد کاربران و یا ترغیب آن ها برای ورود به لینک ها، سایت ها و یا ایمیل های غیرایمن اقدام به شناسایی راه های نفوذ می کنند، به طور مثال ممکن است با کلیک بر روی لینک های تبلیغاتی، پاپ آپ ها و یا حتی باز کردن ایمیلی ناشناس، به طور پنهانی دچار این حملات بشوید، و یا پس از کلیک با یک اخطار امنیتی مبنی بر پیدا شدن یک ویروس روی کامپیوترتان و یا نیاز به بروزرسانی آنتی ویروس یا نرم افزارهای دیگری که روی کامپیوترتان وجود دارند مواجه شوید، که بعد از به روزرسانی و یا اسکن آنلاین سیستم خود توسط ویروس یاب آنلاین جعلی، باج افزار شروع به نصب می کند.

باج افزارها بعد از نصب خودکار اقدام به کدگذاری و قفل کامپیوتر شما می کنند، بعد از کدگذاری با یک هشدار مواجه خواهید شد که احتمالا به شما می گوید به علت مشکلات امنیتی سیستم عامل و یا عدم رعایت قوانین کپی رایت و یا حتی استفاده از سایت های پورنو و … اطلاعات شما بلاک شده اند و برای دسترسی به اطلاعاتتان باید مبلغ جریمه را پرداخت نمایید، مسلما در همچین موقعیتی کاربر به دلیل ارزشمندی اطلاعات خود و یا بخاطر ترس از گرفتاری در دام قانون ترجیح می دهد مبلغ مورد نظر را پرداخت کند و اطلاعاتش را بازگرداند.

اما این کار باعث پس گرفتن اطلاعات که نمی شود هیچ، ممکن است اوضاع را هم وخیم تر کند، به این صورت که هکرها بعد از دریافت مبلغ مورد نظر تنها قسمتی از اطلاعات را باز گردانند و از آن ها سواستفاده کنند و یا اینکه کنترل سیستمتان را به طور کامل به شما برنگردانند و باز هم به بهانه آزاد سازی بیشتر و به طرق مختلف از شما باج گیری کنند.

روش های پیشگیری از آلودگی به باج افزار چیست؟

ساختار سیستم های کامپیوتری از جهاتی بسیار مشابه ساختار سیستم بدنی انسان است. بنابراین درباره کامپیوتر ها هم درست مانند انسان ها، بهتر این است که احتیاط کرده و از روش های پیشگیرانه برای جلوگیری از آلودگی به ویروس ها استفاده کنیم.

یکی از روش های پیشگیری از آلودگی به باج افزار این است که سیستم عامل خود را در بازه های زمانی معین و نزدیک به هم به روزرسانی کنیم و آن را به آخرین نسخه موجود ارتقا دهیم. در مرحله بعد بایستی تمامی نرم افزار های روی سیتم را ارتقا دهیم، زیرا ممکن است در نسخه های قبلی راه های نفوذی برای هکرها کشف شده باشد که در نسخه های جدید برطرف شده باشند ،

بعد از آن نوبت به قفل کردن درب ها و سربازان سرکوب کننده می رسد، بنابراین می بایست یک نرم افزار آنتی ویروس قوی یا ضد بدافزار روی سیستم عامل کامپیوترمان نصب کنیم تا از ازتباطات نا ایمن جلوگیری شود، و ضد بدافزار یا آنتی ویروس حملات احتمالی باج افزار ها را سرکوب کند. همچنین باید دسترسی از راه دور به کامپیوترمان را غیر فعال کنیم، و یا اگر به وجود و استفاده از آن ها نیاز داریم بایستی به تمامی فاکتورهای امنیتی آن توجه کرده و ارتباط را تا حد ممکن ایمن کنیم. استفاده از فایروال هم می تواند در این راستا کمک بزرگی باشد.

تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات مهم و ارزشمند روی سیستم عامل مان می تواند کمک بزرگی برای کاهش خطراتی باشد که از جانب بدافزارها ما را تهدید می کنند. اگر شما همواره از فایل هایتان نسخه پشتیبان تهیه کنید، حتی در صورت افتادن در دام باج گیر های دیجیتال هم ضرر چندانی را متحمل نخواهید شد و نگرانی بابت از دست رفتن اطلاعاتتان نخواهید داشت.

حتی الامکان از ورود به سایت های ناشناس و یا باز کردن ایمیل های ناشناس خود داری کنید. و همچنین سعی کنید از پلاگین ها در مرورگرهای اینترنتی تان استفاده نکنید و باز شدن خودکار پاپ آپ ها ، و همین طور نرم افزارهای جانبی غیرایمن و مستعد نفوذ هکر ها مانند فلش پلیررا غیر فعال کنید.

انواع ضد باج افزار چه چیزهایی هستند و بهترین آن ها کدام است؟

ضد باج افزار نرم افزارهایی هستند که به طور تخصصی و متمرکز باج افزارها را تشخیص می دهند ، از ورود آن ها جلوگیری کرده و در نهایت حملاتشان را سرکوب می کنند.

اما باج افزارها را در پکیج های نرم افزاری آنتی ویروس هاهم می توان دید! به طوری که بعضی از آنتی ویروس ها با ارائه یک ابزار ضد باج افزار در کنار بسته های امنیتی خود، می توانند باج افزارها را تشخیص داده و حملات آن ها را سرکوب کنند، اما همه آنتی ویروس های موجود و گاهاً قدرتمند، توانایی رصد و شناسایی کامل باج افزارها و به تبع مقابله با آن ها را ندارند،

بنابراین اگر برای تامین امنیت سیستم عامل و کامپیوترهایتان از یک آنتی ویروس عمومی استفاده می کنید باید از  توانایی آن در شناخت و مقابله با باج افزارها اطمینان کسب کنید.

– بسیار خب تا اینجای کار می دانیم که باج افزارها به راحتی می توانند یک شبکه، یک شرکت و یا یک تجارت بزرگ را نابود کنند ، همینطور با نحوه عملکرد باج افزارها آشنا شدیم از طرفی معمولا باج افزارها کاربران را تهدید کرده و از آن ها تقاضای پول می کنند اما هیچ تضمینی وجود ندارد که آن ها بعد از دریافت پول اطلاعات و فایل های شما را آزاد کنند، بنابراین پیشگیری بهتر از درمان استو درست به همین خاطر است که ما قصد داریم در ادامه این مطلب شما را با انواع بهترین آنتی باج افزارهای دنیا در سال 2017 آشنا کنیم:

  • نرم افزار رمز گشایی باج افزار | Avast:

در این ابزار روش های مختلفی برای مقابله با انواع باج افزارها و شکست آن ها طراحی شده است.  همه باج افزارها از یک روش مشابه برای رمزگذاری ها و اجرای الگوریتم های مخرب خود استفاده نمی کنند، بنابراین آنتی باج افزارها ناچار به طراحی و بکار گیری روش های مختلفی در غلبه بر آن ها خواهند بود.

از این رو متخصصان و کارشناسان امنیت Avast در طراحی آنتی باج افزار رایگان ارائه شده توسط این شرکت ، ابزارهایی را ارائه کرده اند که قادرند 16 نوع مختلف رمز نگاری باج افزر ها را شکست داده و با آن ها مقابله کنند.

علاوه بر این Avast شرح مختصری از عملکرد انواع مختلف این باج افزارها هم در این پکیج به کاربران ارائه کرده است تا با آگاهی بیشتر کاربران، آن ها بتوانند در مقابله با این تهدیدات آمادگی بهتری داشته باشند و کار اشتباهی انجام ندهند!

برای مثال نمونه هایی از پیام های سازندگان و مدیران این باج افزار ها که برای کاربران ارسال کرده اند هم در این مجموعه مشاهده می شوند.

و اما تنها کاری که لازم است شما انجام بدهید ، دانلود و نصب این آنتی باج افزار از سایت Avast است تا بدون پرداخت حتی یک قران باج، اطلاعات خودتان را از این باج افزارها پس بگیرید. در نهایت شما باید دو نسخه از همان فایل  را داشته باشید، یکی نسخه اصلی و دیگری نسخه رمزنگاری شده آن!

هرچند بهتر است قبل از گیر افتادن به دست باج افزارها از فایل های مهمتان بک آپ گرفته و همواره یک نسخه پشتیبان از آن ها داشته باشید، با اینحال Avast یک فهرست از آدرس جاهایی که ممکن است نسخه اصلی فایل هایتان را خیلی راحت در آن ها پیدا کنید به شما داده و بعد از مقایسه با فایل رمزنگاری شده ، رمز عبود را پیدا کرده ، و امکان دسترسی به فایل هایتان را از طریق آن ها به شما خواهد داد.

  • ابزار رمزگشایی فایل های باج افزاری | Trend Micro:

یک ابزار ضد باج افزار که تنها با یکبار دانلود و در یک نسخه می تواند 26 نوع مختلف ا باج افزارها را شناسایی کرده، با آن ها مقابله کرده و یا آن ها را شکست دهد.

ابزار رمز گشایی فایل های باج افزاری Trend Micro مرتبا آپدیت شده و تعاریف جدید باج افزارها را در دیتا بیس خودش بروز رسانی می کند، این ضد باج افزار برعکس Avast تمام نسخه های رمزگشایی مربوط به 26 نوع باج افزار را تنها در یک پکیج نرم افزاری ارائه می دهد اما باز هم شما مجبورید انتخاب کنید که با چه نوع باج افزاری مواجهید تا بتوانید ابزار مقابله با آن را پیدا کنید!

اما در این مورد هیچ جای نرانی ایی وجو ندارد چون سایت شرکت Trend Micro برای نسخه های مختلف رمزگشایی ایی که در پکیج نرم افزاری ضد باج افزاری اش ارائه کرده است ، انواع باج افزارهای هدف را تعریف کرده و اطلاعاتی کافی از آن ها در اختیار کاربران خود قرار داده است.

هر چند این اطلاعات به زبان انگلیسی باشد اما بهرحال یک کمک بسیار بزرگ به کاربران این نرم افزار در ایران و نقاط دیگر دنیا خواهد بود.

علاوه بر آن بخش پشتیانی این شرکت هم از طریق راه های تماس موجود به سوالات و ابهامات کاربران پاسخ داده و آن ها را کاملا آگاه خواهد کرد.

بعد از انتخب نوع باج افزار می توانید کار آنالیز و رمزگشایی فایل های بلاک شده خودتان را اغاز کنید که ممکن است بسته به نوع رمزگذاری از چند دقیقه تا چند ساعت زمان ببرد.

  • ابزار باز کننده کامپیوترهای قفل شده Trend Micro (Trend Micro Screen Unlocker):

Screen Unlocker یک ابزار دیگر از شرکت Trend Micro  است که به صورت تخصصی برای باز کردن و ازاد سازی کامپیوتر های قفل شده ایی که حتی به حالت امن (Safe Mode) هم دسترسی ندارند طراحی شده است.

این ضد باج افزار در دو نسخه ارائه شده است، یکی برای باز کردن کامپیوترهایی که دسترسی و  لاگین از طریق حالت عادی (Normal Mode) در آن ها قفل شده است اما از طریق بایوس (Bios) می توان به آن ها دسترسی داشت و لاگین شد و دیگری برای کامپیوترهایی که حالت امن آن ها هم قفل شده و هیچ جوره امکان دسترسی و لاگین شدن در آن ها وجود ندارد.

نسخه اول را می توان با ورود به حالت امن این کامپیوتر ها در حالت Safe Mode دانلود و نصب کرده و از آن ها برای باز کردن کامپیوتر استفاده کرد، همچنین بعد از باز کردن قفل این کامپیوتر ها با فشردن همزمان کلید های [Ctrl]+[Alt]+[T]+[I] می توانید باج افزارهای احتمالی موجود را شناسایی و آن ها را حذف کنید.

اما در نسخه دوم باید از یک کامپیوتر دیگر که به باج افزارها آلوده نشده است استفاده کنید و فایل آنتی باج افزار را در یک حافظه فلش (USB) ذخیره کنید و از آن برای بوت کردن کامپیوتر قفل شده استفاده کنید که در این نسخه هم با باز شدن قفل کامپیوتر باج افزارهای احتمالی موجود در سیستم شناسایی شده و از بین می روند.

این آنتی باج افزار باز کننده کامپیوتر های قفل شده هم مانند مورد دوم یعنی ابزار رمزگشایی فایل های باج افزاری که هر دو توسط شرکت Trend Micro عرضه شده اند ، مرتبا آپدیت شده و دیتا بیس خود را بر اساس تعارق و تحلیل های باج افزارهای جدید بروز رسانی می کند.

این نرم افزار ضد باج افزار همراه با آنتی ویروس بیت دیفندر و در همان پکیج ارائه می شود که هدفش واکسینه کردن کامپیوترها در برابر باج افزارهاست!

آنتی ویروس های رایگان زیادی هستند که عملکرد فوق العاده ایی دربرابر ویرس ها و تا حدی بدافزارها دارند اما هیچ کدام از آن ها توانایی مقابله با باج افزار ها را نداشته و از این ابزار مهم پشتیبانی نمی کنند.

اما اگر شما جزو کسانی هستید که تهدیدات باج افزاری  را خطری جدی دانسته و در مقابل آن نگران هستند باید بدانید که ضد باج افزار بیت دیفندر یک ابزار فوق العاده با کیفیت و مناسب است که به طور رایگان در کنار آنتی ویروس بیت دیفندر به شما ارائه می شود و می تواند شما از خطرات احتمالی باج افزارها مصون نگه دارد.

این ضد باج افزار در حال حاضر از کامپیوترها در برابر باج افزارهای نژاد VTB-Locker، Locky، Petya  و  TeslaCrypt محافظت نموده و شما را از شر این باج افزارها دور نگه می دارد.

اما توجه داشته باشید که ضد باج افزار بیت دیفندر تنها یک عامل بازدارنده بوده و می تواند کامپیوتر شما را از آلودگی های باج افزاری حفظ کند اما اگر سیستم شما قبلا به باج افزار آلوده شده باشد باید از یکی از سه ابزار معرفی شده در بالا استفاده کنید.

این ابزار که به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرد می تواند کامپیوترهای خانگی و یا تجاری مربوط به کسب و کار کوچک شما را از یک فاجعه بزرگ دور نگه دارد!

با اینکه آلودگی باج افزاری کامپیوترهای خانگی هم به اندازه کافی نگران کننده بوده و یک مشکل به حساب می آیند اما تصور کنید که کامپیوترهای مربوط به کسب و کار کوچک شما، حساب های کاربری در سایت های مختلف ، اطلاعات مشتریان ، اطلاعات کاری، اطلاعات بانکی و ….شما کاملا قفل شوند، حتی اگر این داده ها بر روی چند سیستم مختلف در یک شبکه پخش شده باشند!

این نه تنها بسیار نگران کننده است بلکه یک فاجعه بزرگ برای کسب و کار شما یه حساب می آید و درصورت عدم بازگشت این دیوایس ها و اطلاعات می تواند عملکرد کسب و کار شما را تخت تأثیر قرار داده و یا آن را به کلی نابود کند!

اما با وجود Kaspersky Anti-Ransomware Tool جای نگرانی وجود ندارد، چرا که دقیقا برای نجات همین کسب و کارهای کوچک از فاجعه باج افزارها طراحی شده است!

اما این ابزار هم درست مانند ضد باج افزار بیت دیفندر یک ابزار پیشگیرانه است که از سیستم ها و اطلاعات شما در مقابل باج افزارها و تهدید آلودگی به آن ها محافظت می کند.

ضد باج افزار کسپر اسکی به همراه پکیج امنیتی اش با عملکرد منظم خود، شبکه و سیستم های شما را رصد کرده و هر رفتار و یا فعالیت مشکوک به باج افزار ها را تعقیب و کنترل می کند.

نهایتاً درصورتی که باج افزار شناسایی شود، اطلاعات این باج افزار در دیتا بیس ابزار Kaspersky Anti-Ransomware ثبت شده و پایگاه داده آن بروز رسانی می شود، مسلم است که در آخر این آپدیت برای تمام کاربران ارسال خواهد شد تا پایگاه داده تمام کاربران بروزرسانی شود.


برچسب ها: , , , , , , ,