مقایسه آنتی ویروس ارائه لایسنس اورجینال آنتی ویروس | لایسنس فا

مقایسه آنتی ویروس لایسنس آنتی ویروس اورجینال لایسنس آنتی ویروس و خرید آنتی ویروس اورجینال لایسنس آنتی ویروس آویرا اینترنت سکیوریتی اینترنت سکیوریتی ای وی جی نود 32

انواع ویروس | علائم وجود ویروس ها

انواع ویروس ها:
برای دسته بندی انواع ویروس ها الگوی دقیقی وجود ندارد، از طرفی وسعت دامنه ویروس ها در دنیای امروز به قدری زیاد است که تعریف یک دسته بندی دقیق اگر امکان پذیر باشد هم کاریست بسیار سخت و پیچیده. از این رو رایج ترین دسته بندی ویروسها بر اساس میزبان، پلتفرم (سیستم عامل) اجرای ویروس، روشی که برای آلوده کردن فایل ها از آن استفاده می کند و…. صورت می گیرد و ما برخی از آن ها را در این مقاله رائه می کنیم:

انواع ویروس | علائم وجود ویروس ها

– انواع ویروس برحسب نوع هدف آلوده سازی:
1- File Viruses (ویروس های فایلی): هدف این ویروس ها آلوده کردن فایل های اجرایی است که هرچند انواع فایل ها را شامل می شود اما اغلب این فایل ها با پسوند .com و یا .exe هستند.

2- Macro Viruses ( انواع ویروس ماکرو): به برنامه هایی غیر اجرایی که سندهای اجرایی آن ها از ماکرو نویسی پشتیبانی می کنند (مثل MS Word , MS Excel و…) چسبیده و بعد سندهای ماکرو آن ها را آلوده می کنند.ویروس های ماکرو اینگونه فایل ها را ازجمله میزبان های مناسب خود می دانند.

3- Boot Sector and Partition Table Viruses (انواع ویروس های سکتور راه انداز و جدول پارتیشن بندی):
جدول پارتیشن بندی، سکتور راه انداز هارد دیسک ، فلاپی دیسکت ها، CD و DVD ها هدف آلوده سازی این ویروس ها هستند که با راه اندازی کامپیوتر، ویروس از دیسک به حاظه منتقل شده و در آنجا خوش می کند، که بعدا هر دیسک و یا دیوایس به محض اتصال به سیستم آلوده می شود.

4- Script Viruses (ویروس های اسکریپتی):
هدف این ویروس ها آلوده کردن کامپیوترهاییست که از مرورگرهای اسکریپتی استفاده می کنند و این کار را از طریق آلوده سازی فایل های .html , .htm , .vbs , .js , .htt یا .asp انجام می دهند.

جالب است بدانید ویروس های اسکریپتی، خود، اسکریپت های آلوده و مخربی هستند که به زبان های جاوا و یا ویژوال بیسیک نوشته شده اند.

ازجمله دسته بندی های دیگر ویروس ها موارد زیر را هم می توان نام برد:
1- Memory Resident Viruses (ویروس هایی که در حافظه جا خوش کرده اند): هدف این ویروس ها که در حافظه ساکن می شوند، آلوده کردن فایل های دیگر در زمان دسترسی به آن هاست.
2- Stealth Viruses (ویروس های پنهان): این دسته از ویروس ها با پاک کردن ردپای خود ، فایل های آلوده را مانند فایل های سالم جلوه می دهند و برای رسیدن به اهداف خود تلاش می کنند.
این یعنی این ویروس ها بدون تغییر دادن مشخصات ظاهری یک فایل ، آن را آلوده می کنند و این در حالیست که انواع دیگر ویروس ها با آلوده کردن یک فایل مشخصات ظاهری آن فایل مانند: تاریخ و زمان ضبط فایل را تغییر می دهند.
3- Encrypting Viruses ویروس‌های رمزنگاری شده:
این ویروس ها هر بار که فایلی را آلوده کنند تغییر شکل داده و این کار را با رمزنگاری خود انجام می دهند که از شیوه های مختلفی برای این کار استفاده می کنند و به این کار خود رمزی می گویند.
4- Polymorphic Viruses (ویروس های چند ریختی):
این ویروس ها را می توان مدل پیشرفته تر نوع قبل دانست، چرا که نه تنها شکل خود را براساس الگوریتم های خاصی تغییر می دهند، بلکه ساختار خودشان را هم تغییر می دهند و ممکن است موجب جابجایی دستور العمل ها و تغییر ماهیت آن ها شود.
5- Triggered Event Viruses (ویروس هایی که با رویداد های خاصی فعال می شوند):
این نوع از ویروس ها بر اساس زمان یعنی تاریخ و یا ساعتی که قبلاً درآن ها تعیین شده است شروع به انجام عملیات برای رسیدن به هدف مخرب خود می کنند اما این بدین معنی نیست که کپی خودکار، تکثیر و انتقال به دیوایس های دیگر را هم در زمان تعیین شده انجام می دهند، نه کپی و تکثیر در این ویروس ها جدا از عملیات مخرب و در هر زمانی همواره انجام می شود.
نشانه هایی برای تشخیص وجود ویروس ها:
ویروس ها با آلوده کردن هر سیستم کامپیوتری، نشانه هایی از خود بر جای می گذارند که با کمی بررسی و دقت می توان به راحتی به وجود آن ها پی برد، هرچند بعضی از این نشانه ها می توانند در صورت عدم وجود ویروس هم ظاهر شوند اما اگر کامپیوتری به طور ناگهانی دچار این مشکلات شود و یا این نشانه ها در آن آشکار شود، احتمال وجود ویروس درآن افزایش خواهد یافت:
1- قفل شدن سیستم در هنگام لود شدن اولیه که ممکن است با نمایش پیغام های بی ربط و غیر معمول همراه باشد.
2- با نمایش یک مسیج باکس که به شما می گوید حافظه سیستم کم است، برنامه ها متوقف شده و یا اصلاً اجرا نشوند.
3- پرینتر بدون صدور دستور از طرف سیستم شروع به کار کند و یا در حین کار به طور ناگهانی و بی دلیل دچار مشکل شود.
4- مسدود شدن دسترسی به بعضی از درایورهای سیستم.
5- مواجه شدن با پیغام هایی همچون:
o File is Damaged
o و File is Corrupted
در زمان اجرای یک فایل.
6- نمایش پیام ها و یا کاراکترهای عجیب و غیرمعمول در زمان اجرای بعضی از فایل ها.
7- پخش شدن خودکار و ناگهانی صداهای آنرمال از اسپیکر.
8- هنگ کردن و یا قفل شدن سیستم بدون دلیل خاصی در زمان اجرای یک برنامه، به طوریکه از طریق میانبر عملیاتی Ctrl + Alt + Delete (Del) هم نتوان سیستم را ری استارت کرد.
9- پاک شدن ناگهانی و خودکار بخشی از اطلاعات موجود در هارد دیسک.
10- فرمت ناگهانی هارد دیسک و یا بعضی از درایورها به طور ناخواسته و بدون دخالت کاربر.
11- افزایش بی دلیل حجم تمام یا بعضی از فایل های اجرایی.
12- تغییر ویژگی های یک فایل اجرایی.
13- کند شدن سیستم و کاهش ناگهانی سرعت آن، به طور نامحسوس و بدون دلیل خاصی.
14- مراجعات غیرمعمول برنامه ها به هارد دیسک.
15- میزان حجم آزاد هارد دیسک به طور ناگهانی، خودکارو بدون دخالت کاربر (اضافه شدن تعداد فایل ها و یا محتوای آن ها) افزایش یابد.
16- نرم افزارهایی که در حافظه قرار دارند (مقیم در حافظه) هنگام اجرا با مشکل مواجه شوند و یا اجرا نشوند.
17- تلاش برای ارتباط با اینترنت در بعضی برنامه ها به طوریکه غیر معمول باشد.
18- ارسال و دریافت داده ها در زمان برقراری اتصال با اینترنت به طور خودکار و ناگهانی افزایش یافته و افت شدید و ناگهانی سرعت را سبب شود.
19- ارسال ودریافت خودکار ایمیل بر روی سیستم به طور ناخواسته و بدون هرگونه اشتباه و یا دخالتی از سوی کاربر.


برچسب ها: , ,