مقایسه آنتی ویروس ارائه لایسنس اورجینال آنتی ویروس | لایسنس فا

مقایسه آنتی ویروس لایسنس آنتی ویروس اورجینال لایسنس آنتی ویروس و خرید آنتی ویروس اورجینال لایسنس آنتی ویروس آویرا اینترنت سکیوریتی اینترنت سکیوریتی ای وی جی نود 32

آنتی ویروس چیست؟ و چرا به استفاده از آنتی ویروس نیازمندیم؟

آنتی ویروس چیست؟ و چرا به استفاده از آنتی ویروس نیازمندیم؟

از آنجایی که ویروس های کامپیوتری تقریبا از طریق تمامی پورت های باز مانند ایمیل،  USB، شبکه های محلی و اینترنت، سی دی ها و غیره می توانند وارد کامپیوترها شوند، می توان گفت که این موجودات دیجیتالی مخرب برای تمامی کاربران کامپیوتر در تمام نقاط دنیا تهدیدی جدی به حساب می آیند، در بدو پیدایش ویروس ها شاید این امکان وجود داشت که با مراقبت های خاص از آلوده شدن سیستم ها به ویروس های کامپیوتری جلوگیری کرد، اما امروزه ویروس ها آنقدر پیچیده هستند و آنقدر سریع در گستره اینترنت قرار می گیرند که می توانند در کمتر از ۲۴ ساعت وارد میلیون ها سیستم شده و عملیات مخرب شان را در کامپیوترها به انجام برسانند که حتی آنتی ویروس ها نیز نتوانند جلوی آنها را بگیرند.

ویروس ها می توانند تحت عناوین و اشکال مختلفی وارد سیستم شما شوند و بعد از ورود، اطلاعات کامپیوتر شما را هک کنند و یا یک بدافزار را روی کامپیوتر­تان راه اندازی کنند. ویروس ها راه های نفوذ را خیلی خوب بلدند و برای دادن اجازه ورود به آن ها صرفا نیازی به دانلود اطلاعات یا نصب یک نرم افزار  نیست! پس حتی اگر اطلاعاتی دانلود نمی کنید یا نرم افزاری نصب نمی کنید و تمام مدتی که به اینترنت متصل هستید مراقب مسائل امنیتی هستید، باز هم کامپیوترتان در معرض خطر آلودگی قرار دارد و در هر صورت به نصب یک آنتی ویروس خوب روی کامپیوترتان نیازمندید.

نرم افزار های جاسوسی و بدافزار ها

بسیاری از نرم افزار های جاسوسی و بدافزار ها این توانایی را دارند که خیلی حرفه ای خود را مخفی کنند، تا بتوانند بهتر و راحت تر عمل مخرب شان را انجام دهند، البته این بدترین قسمت ماجرا نیست، داستان این خرابکار ها جایی خطرناک می شود که کنترل مرورگرها را به دست می گیرند و از ورودتان به سایت های آنتی ویروس جلوگیری می کنند.

آنتی ویروس ها نرم افزار هایی هستند که می توانند در مقابل انواع مختلفی از این ویروس ها مانند تروجان ها، ورم ها و بقیه مهاجمانی که می توانند به کامپیوتر شما صدمه بزنند از کامپیوترتان محافظت کنند. در صورت عدم استفاده از آنتی ویروس ممکن است سیستم تان به ویروس هایی آلوده شود که باعث حذف فایل ها و یا سرقت اطلاعات تان می شوند و یا حتی ممکن است مورد حمله مهاجمانی قرار گیرید که هدفشان دسترسی به کامپیوتر شما است واینکه سپس از طریق آن به کامپیوتر های دیگری دسترسی غیرمجاز پیدا کرده و آن ها را مورد حمله قرار دهند.

بهتر است بدانید که ویروس ها تنها از طریق اینترنت وارد کامپیوتر ها نمی شوند، بلکه موارد زیاد دیگری مانند پورت های اتصال فیزیکی هم راهی برای ورود ویروس ها به کامپیوتر ها هستند، لذا نیاز کامپیوتر ها به آنتی ویروس یک نیاز ضروری است و هیچ ارتباطی با اتصال یا عدم اتصال آن ها به شبکه ندارد. همچنین اکثر نرم افزار های مخرب یا به عبارتی بدافزار ها عملیات تخریب یا آسیب رسانی به سیستم ها را کاملا نامحسوس انجام می دهند و تنها در صورتی می توانید از وجود آن ها با خبر شوید که سیستم تان مجهز به یک آنتی ویروس قدرتمند باشد.

ابزارهای امنیتی شرکت مایکروسافت

شاید به همین علت است که یکی از مواردی که شرکت مایکروسافت به طور جدی روی آن تمرکز دارد مساله امنیت و سکیوریتی سیستم هایش می باشد، به طوری که این مساله موجب شده تا روی سیستم عامل windows 10 دو ابزار امنیتی قرار دهد تا بتوانند در صورت عدم استفاده از نرم افزارهای آنتی ویروس، در مقابل دسترسی بدافزارها و ویروس ها از سیستم شما محافظت کنند، این ابزارها عبارتند از Windows Firewall  و Windows Defender.

به دلیل اینکه این دو نرم افزار به طور پیش فرض و مجتمع روی خود سیستم عامل قرار دارند، هیچ گونه فایل خارجی روی سیستم شما نخواهد داشت، این در حالیست که مایکروسافت به طور خودکار و مداوم، طی بازه های زمانی مشخصی ابزار ها را به روز خواهد کرد تا توانایی مقابله با آخرین تهدیدات را بدست بیاورند و راه نفوذی برای ویروس ها و بدافزارها باقی نگذارند.

اما اگر به هر دلیلی سیستم تان آلوده به ویروس یا بدافزاری شده است که نمی توانید از شر آن خلاص شوید، باز هم راهی برای از بین بردن آن وجود دارد، این راه حل تحت عنوان ابزاری به نام Windows Defender Offline تعبیه شده است که برای استفاده از آن بایستی ارتباط خود را با اینترنت قطع کرده و سپس به طور آفلاین شروع به از بین بردن ویروس ها یا بدافزارهای سرسخت بکنید.

هرچند که Windows Defender هنوز در بسیاری از موارد ضعیف شناخته می شود اما این دلیل خوبی برای عدک استفاده از آن نیست، زیرا در هر صورت یک ابزار امنیتی نسبتا قوی به شمار می آید و البته بهتر است که هنگام استفاده از آن از نرم افزارهای آنتی ویروس قوی هم استفاده کرده و امنیت سیستم را تا حداکثر میزان ممکن افزایش دهید.

برای شفاف سازی این مساله برایتان مثالی می زنیم، فرض کنید که شما قصد رانندگی در یک اتوبان را دارید و هنگام رانندگی حتما از کمربند ایمنی استفاده می کنید، اما با این وجود باز هم نمی توانید از حوادث احتمالی جلوگیری کنید، مگر با رعایت قوانین و احتیاط، پس طبق این مثال واضح است که هکرها و سازندگان ویروس ها و بدافزار ها به تمام راهکارهای امنیتی و آخرین تغییراتشان واقف اند و همواره راه های نفوذی را پیدا می کنند که از چشم سازندگان سیستم های امنیتی دور مانده است.

آنتی ویروس در سیستم عامل ها

هرچند سیستم های عاملی که در سال ۲۰۱۷ ارائه شده است، از لحاظ امنیتی و ابزار های محافظ بسیار قوی است اما باز هم استفاده از آنتی ویروس ضروری است، زیرا در دنیای حاضر اگر تمام زندگی ما در اینترنت جریان نداشته باشد حداقل نیمی از آن وابسته به اینترنت است و در آن جریان دارد و این موجب می شود تا سارقان و ارازل اوباش مزاحمت هایشان را با تکنولوژی روز وفق داده و از طریق اینترنت و دسترسی به کامپیوتر افراد مختلف دست به سرقت اموال یا وارد آوردن آسیب های مختلف روحی، اجتماعی و اقتصادی ما بزنند، شاید درک ماهیت واقعی این مساله کمی ترسناک باشد اما واقعیت محض است و برای مقابله با آن چاره ای جز استفاده از آنتی ویروس ها نخواهیم داشت.

در هر صورت این نرم افزارها  تنها یک لایه حفاظتی هستند و هیچ آنتی ویروسی کامل نیست، زیرا همانطور که در مطالب بالا ذکر کردیم نویسندگان ویروس ها بسیار باهوش هستند و عملکردی به روز و قوی دارند و در هر صورت ممکن است راهی برای نفوذ پیدا کنند، همچنین آنتی ویروس ها توانایی حفاظت از کامپیوترها در مقابل هر نوع حمله سایبری را ندارند، اما در هر صورت این نرم افزارها آخرین و یکی از بهترین لایه های حفاظتی به شمار می آیند که عدم استفاده از آن ها نشانه عدم احتیاط است! زیرا حتی اگر نفوذ به کامپیوتر شما یک نفوذ جزئی و سطحی هم باشد می تواند راه را برای حملات شدید تر و وسیع تری باز کند.

با توجه به موارد گفته شده و تلاش شرکت های تولید کننده کامپیوتر و سیستم عامل  در راستای افزایش امنیت سیستم هایشان، باز هم استفاده از آنتی ویروس ها ضروری است و سیستم امنیتی سیستم عامل ها فقط به افزایش لایه های امنیتی کمک می کنند ، به عبارتی می توان گفت که وجود ابزار های امنیتی پیش فرض لازم است، اما کافی نه!

آنتی ویروس خوب

با وجود افزایش قابل توجه آگاهی مردم نسبت به تکنولوژی و اهمیت ایمنی سیتم عامل ها، هنوز هم برخی از مردم معتقدند که آنتی ویروس ها نرم افزار های سنگینی هستند و سرعت کامپیوتر ها را کاهش می دهند، تعمیم دادن این مطلب به تمام نرم افزارهای امنیتی کار اشتباهیست، هرچند درباره بعضی از نرم افزارهای قدیمی مانند Norton  و  McAfee و حتی بعضی از نرم افزارهای مدرن امروزی صدق می کند.

اما نرم افزارهای آنتی ویروس زیادی هم هستند که دچار این ضعف نیستند. پیشنهاد میکنیم مقاله گوگل نقاط ضعفی در آنتی ویروس های نورتون و سیمانتک یافته است را مطالعه فرمایید. و شاید دلیل عمومیت دادن این مساله به تمام نرم افزارهای آنتی ویروس این باشد که بسیاری از مردن تنها از همین نرم افزارهای سنگین و البته معروف استفاده کرده اند، که هرچند کار از بین بردن و مقابله با ویروس ها را به خوبی انجام می دهند اما در کاهش سرعت کامپیوترها عملکرد موفق تری داشته اند! یا این وجود داشتن یک نرم افزار امنیتی آنقدر حائز اهمیت است که بسیاری از کاربران آگاه، استفاده از همین نرم افزار های آنتی ویروس کند را به عدم استفاده از آن ها ترجیح می دهند.مبحث استفاده از آنتی ویروس ها شاید تنها به ویندوزها ختم نشود و حتی در اندروید هم گاهی نیاز به استفاده از آن ها احساس شود، اما مطمئناً در کامپیوتر های دارای سیستم عامل لینوکس نیازی به استفاده از آن ها نمی باشد.

دلیل عدم استفاده از آنتی ویروس در لینوکس

دلیل اصلی این که در لینوکس نیازی به استفاده از آنتی ویروس ها ندارید این است که به طور واضحی تعداد کاربران سیستم عامل لینوکس از ویندوز کمتر است و همین باعث می شود تا نویسندگان ویروس ها و بدافزارها تمرکز زیادی برای تولید مخرب های لینوکسی صرف نکنند، و به جای آن روی تولید ویروس ها و بدافزارهای ویندوزی متمرکز شوند تا بتوانند کامپیوترها و کاربرانی به مراتب بیشتر را به دام بیاندازند.

البته این بدین معنا نیست که هیچگونه ویروس یا بدافزار لینوکسی وجود ندارد، اما شاید بتوان گفت که ویروس ها و بدافزارهای این سیستم عامل وحشی نیستند و همچنین با توجه به امنیت بالای لینوکس  نمی توانند اثر مخرب آنچنانی روی این سیستم ها بر جای بگذارند. در نتیجه نرم افزار های مخرب لینوکسی مانند نرم افزار های مخرب ویندوزی در اینترنت گسترش نیافته و در پی آن می توان گفت که استفاده از آنتی ویروس برای کاربران خانگی لینوکس ضرورتی ندارد.

 


برچسب ها: